Stanna upp en sekund och fundera kring detta. I Sveriges viktigaste samhällsprogram ställer en programledare frågan till israels ambassadör vilket ansvar judarna själva har för antisemitismen. Från deras twitterflöde:
Studio Ett ber om ursäkt för frågan till Israels ambassadör om judarnas eget ansvar . Vi menar självklart inte att skuldbelägga judar.
— SR Studio Ett (@SR_StudioEtt) 17 februari 2015
Det går tyvärr inte att säga exakt vad som sades, eftersom SR har bestämt att inte lägga ut sändningen på nätet.
Israels ambassadör Isaac Bachmann var gäst i eftermiddagens Studio Ett. Han resonerade intressant om orsakerna till den växande antisemitismen, men fick en olycklig fråga om huruvida judar bär ett eget ansvar.
Vi ber oförblommerat om ursäkt för frågan. Den leder tanken fel och skuldbelägger både individer och en utsatt grupp.
Det judiska samhället har drabbats av fruktansvärd terror och har all vår sympati och allt vårt deltagande.
Vi framförde redaktionens ursäkt i slutet av Studio Etts sändning, men kommer att klippa bort avsnittet från repriserna av sändningen och från vårt sändningsarkiv. Det är en ovanlig åtgärd, men vi vill inte bidra till att formuleringen får vidare spridning.
SR skriver att de självklart inte menar att skuldbelägga judar. Men hur ska detta förstås, när det var precis detta programledaren gjorde? Användare på twitter har dessutom vittnat om att frågan från journalisten upprepades.
SR själva erkänner alltså att deras programledare “skuldbelägger både individer och en utsatt grupp”. Men de säger inget om ansvar. Snarare spelar de ned kritiken. “Självklart menar de inte att skuldbelägga judar.”
Inga konsekvenser har aviserats för programledaren som gjorde ett så allvarligt fel att SR tvingas redigera sändningen i efterhand. Anne Lagerkrantz har inte gjort något annat än att be om ursäkt.
Om inte SR vill låta programledaren ta ansvar måste Anne Lagercrantz själv stå till svar. Vad avser du att göra för att se till att Studio Ett inte åter blir en plattform för skuldbeläggande av judar?
Uppdatering: Efterforskningar i sociala medier ger att Helena Groll var den programledare som ställde frågan. Det går inte att få fram via SR:s egen web.
Uppdatering 2: Nu finns klippet med Helena Grolls fråga tillgängligt på youtube: