Det rapporteras stort (DN, Expressen). om beslutet att uppgradera Palestinas status i FN.
Det intressanta är att det sägs så mycket om Mahmoud Abbas och hans Fatah. I SvD påstås det att han är pacifist, trots att Fatah har en militär gren som stred i Gaza.
Jan Björklund påstår att Mahmoud Abbas gjort fredsansträngningar, utan att specificera vad han har gjort. Det är nog lika bra det.
Abbas är en fredshjälte. Trots att han vägrar förhandla om fred. Ekot citerar palestiniernas förklaring som om den vore helt naturlig:
Men det (fredsförhandlingar) är ingen idé, menar palestinierna – så länge Israel fortsätter att bygga bosättningar på den mark där den palestinska staten skulle ligga.
Det som händer nu är något som har hänt många gånger förr. Palestinierna vägrar att förhandla och världen ökar pressen – på Israel. Ett absurt skådespeleri.
Lite bra analyser:
Commentary: Israel right to downplay UN vote
Elder of Ziyon: Today is the day of the Abbas stunt
Palestinian Media Watch: PA: UN vote turns terrorists into freedom fighters and disputed land into occupied land