Ohlys extremist-sjal uppmärksammas

Av någon anledning har historien med Lars Ohly och palestinasjalen utan Israel flutit upp till ytan och uppmärksammats i Expressen. Jag skrev om det när det hände, i våras.

Ohly får kritik från Jan Björklund:

Folkpartiledaren Jan Björklund blir upprörd när han får reda på vad Vänsterledaren haft på sig.
– Det är bland det mest omdömeslösa jag har hört en svensk ledande politiker göra i modern tid. Har han ingen vettig förklaring till detta så är han djupt olämplig att överhuvudtaget komma i fråga som statsråd, säger han.

Själv menar Ohly att han inte visste att det var en sådan sjal. Men det låter ganska otroligt. Vänsterpartiets officiella politik gällande Israel innebär i praktiken att Israel inte har rätt att försvara sig, och då upphör att existera. Precis som på sjalen.

Ohly är en extremist och umgås med extremister. Han talade till exempel på hatmanifestationen mot Israel i Malmö.

Visst är han olämplig som statsråd. Men han är kandidat till utrikesministerrollen i en rödgrön regering.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.