Fred i Mellanöstern har lyssnat på P1s konflikt:
För ovanlighetens skull sätter programmet strålkastarljuset på hur det är att leva i Hamas järngrepp. Vi får bl.a. höra den gripande berättelsen om en kvinna som förlorat flera släktingar i kriget, men också om hur palestinska journalister grips och riskerar livet om de rapporterar misshagligt om Hamasregimens ”politik”. Även befolkningens rädsla för Hamas och för ett nytt Hamaskrig mot Israel beskrivs på ett ovanligt öppet sätt. Uddén berättar om ”psykiska effekter” som gör att Gazaborna känner sig pressade att ljuga om kriget i kontakter med utlänningar (14 min 45 sek in):
Jag träffade en flicka förra året under kriget, som hörde till dem som grät hejdlöst och berättade om hur hennes farfar och morbror dödats under kriget. Och om hur hennes familj förlorat allt och levde i tält och utan rinnande vatten.
Men sedan, när jag kom tillbaka till henne ett par månader senare, så visade det sig att hon hittat på alltihop. Hennes hem var inte bombat, hon bodde inte i något tält, farfar hade inte dött i kriget utan före kriget.
Att leva i en diktatur är mycket riskfyllt, med massövervakning och hot om våld. Medieproffs som Hamas har troligtvis mycket god koll på vad som rapporteras till utlandet.
Men i svenska medier tar man sällan hänsyn till detta.
Ett bra exempel är DN som utifrån några palestinska vittnen publicerade “nyheten” om att Israeliska stridsvagnar trängt in i Gaza – en fullständig nyhetsanka. (Se Dick Haas).